Zakup starych monet to nie lada wyzwanie. Początkujący kolekcjoner musi mierzyć się z wieloma problemami — od niepewności co do autentyczności numizmatów, po astronomiczne kwoty, jakie padają na aukcjach. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji i uniknąć rozczarowań? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Jak sprawdzić, czy bardzo stara moneta to nie falsyfikat?
Niestety, rynek numizmatyczny nie jest wolny od fałszywek. Nieuczciwi sprzedawcy, chcąc szybko się wzbogacić, podrabiają stare monety, licząc na niewiedzę klientów, a w konsekwencji na łatwy zysk. Dlatego tak ważne jest, by za każdym razem dokładnie weryfikować autentyczność kupowanych okazów.
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
- sprawdź wagę i wymiary monety — powinny zgadzać się z informacjami katalogowymi dla danego typu;
- przyjrzyj się jakości wykonania — na oryginalnych monetach detale są wyraźne i ostre. Jeśli widzisz niewyraźny relief, to może być znak, że masz do czynienia z falsyfikatem;
- zwróć uwagę na kolor i połysk metalu — podróbki często mają nienaturalny odcień lub matową powierzchnię;
- poproś sprzedawcę o certyfikat autentyczności — renomowani handlarze zawsze go wystawiają.
Jeśli masz wątpliwości, zawsze skonsultuj się z ekspertem. Warto zainwestować w fachową opinię, by mieć pewność, że nie przepłacamy za bezwartościową podróbkę.
Stare polskie monety – gdzie ich szukać?
Nie ulega wątpliwości, że dla wielu kolekcjonerów jest to wręcz obiekt pożądania. Jednak gdzie znaleźć ciekawe okazy w przystępnych cenach? Świetnym miejscem na poszukiwania są Warszawskie Targi Antyków w Broniszach – bez trudu kupisz tam zweryfikowane, stare monety: https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/monety.
To unikatowa inicjatywa, łącząca w sobie zalety stacjonarnego sklepu z klimatem staroci. Na jednej hali zgromadzono wystawców z różnorodnym asortymentem – od mebli, przez zegary, po militaria i oczywiście monety.
Antyki Bronisze to gwarancja udanych łowów. Wydarzenie odbywa się w każdy weekend, więc nie ma problemu, by dopasować wizytę do swojego grafiku. Na miejscu zaopatrzysz się w fachową wiedzę, gdyż wielu sprzedawców to prawdziwi pasjonaci, którzy chętnie opowiedzą historię każdego eksponatu i doradzą, od czego zacząć budowanie kolekcji.
Ceny potrafią zwalić z nóg! Zobacz, ile są warte najdroższe stare monety
Obok pasji i radości z pozyskania nowych okazów, wielu kolekcjonerów traktuje zakup starych monet jako inwestycję. Nic dziwnego – niektóre numizmaty osiągają zawrotne ceny! Oto zestawienie rekordowych kwot, jakie padły na światowych aukcjach:
- Flowing Hair Silver Dollar (1794) – 10 mln dolarów;
- Double Eagle (1933) – 7,6 mln dolarów;
- Brasher Doubloon (1787) – 7,4 mln dolarów;
- Umayyad Gold Dinar (723) – 6 mln dolarów;
- USA Liberty Head Nickel (1913) – 4,5 mln dolarów.
Trzeba jednak pamiętać, że to wyjątkowe, pojedyncze egzemplarze. Na co dzień ceny bardzo starych monet wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale kto wie – może właśnie Tobie uda się wypatrzeć prawdziwą perełkę na kolejnych Antykach Bronisze? Życzymy, by zakupione okazy, oprócz zysków, przynosiły Ci mnóstwo satysfakcji i radości w budowaniu unikalnej kolekcji. Powodzenia na numizmatycznych łowach!