Jak wypłacić pieniądze z Edenred?

Aktualizacja artykułu 16 czerwca, 2025 przez Redakcja BankingTech.pl

Karta Edenred daje sporo możliwości. Jak jednak z niej wypłacić gotówkę? W tym artykule tłumaczymy, jak używać bankomatu z kartą Edenred oraz prezentujemy inne metody, które mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach. Odkryj dostępne opcje i dowiedz się, jak najlepiej je wykorzystać.

Wypłata z bankomatu za pomocą karty Edenred

Wypłacanie gotówki z bankomatu przy użyciu karty Edenred nie zawsze jest dostępne dla wszystkich użytkowników. Zależy to od charakterystyki karty oraz decyzji firmy, która ją zamówiła. Niektóre karty Edenred, jak na przykład karty podarunkowe, mogą mieć zablokowaną funkcję wypłaty gotówki, co oznacza, że nie zawsze można ich użyć do tego celu.

Nawet jeśli opcja wypłaty jest dostępna, może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Wysokość tych kosztów różni się w zależności od umowy z Edenred oraz rodzaju karty. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto zapoznać się z regulaminem, który dostarcza informacji, czy karta umożliwia wypłaty i jakie są związane z tym opłaty.

Dodatkowo, nie zapomnij o konieczności posiadania numeru PIN, który jest niezbędny do realizacji wypłaty z bankomatu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dobrze jest skontaktować się z działem HR firmy lub bezpośrednio z obsługą klienta Edenred, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące funkcji karty i możliwości wypłaty gotówki.

Alternatywne sposoby na wypłatę pieniędzy z karty Edenred

Alternatywne sposoby wypłaty pieniędzy z karty Edenred mogą okazać się przydatne, gdy brak możliwości bezpośredniego pobrania gotówki. Przykładowo, można wykorzystać kartę do zakupów internetowych, a następnie zwrócić produkty, by odzyskać środki. Trzeba jednak pamiętać, że taka metoda może być ograniczona przez regulamin i nie zawsze będzie skuteczna.

Innym rozwiązaniem jest korzystanie z płatności mobilnych. Karty Edenred, zwłaszcza w połączeniu z aplikacją Myedenred, obsługują płatności zbliżeniowe i online. Jeśli karta to umożliwia, można spróbować przelać środki na inne konto za pośrednictwem odpowiednich aplikacji.

CZYTAJ  Zarobki strażaka PSP - ile płaci się za odwagę i ratowanie życia?

Warto jednak podkreślić, że nie każda karta Edenred pozwala na takie operacje. Regulamin może zawierać ograniczenia dotyczące przenoszenia środków. Dlatego przed podjęciem takich działań, warto dokładnie zapoznać się z zasadami użytkowania karty, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Dlaczego bezpośrednia wypłata jest zazwyczaj niemożliwa?

Należy kategorycznie podkreślić, że karty Edenred (zwłaszcza Lunchowa, Podarunkowa czy Sport i Kultura) nie są standardowymi kartami płatniczymi, a środki na nich zgromadzone nie są częścią wynagrodzenia. Najczęściej są to świadczenia pozapłacowe, finansowane np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Przepisy prawa precyzyjnie określają, na co takie środki mogą być wydane. Dlatego, aby zapewnić zgodność z prawem i celem, w jakim zostały przyznane, funkcja wypłaty z bankomatu jest celowo i systemowo zablokowana przez Edenred i pracodawcę.

A co z usługą cashback w sklepie?

Niestety, usługa cashback (Płać i Wypłacaj), dostępna w wielu sklepach, również jest dla kart Edenred zablokowana. Terminal płatniczy rozpoznaje kartę (po jej numerze BIN) jako kartę przedpłaconą typu benefitowego, a nie standardową kartę debetową. W związku z tym próba zrealizowania transakcji z jednoczesną wypłatą gotówki zostanie automatycznie odrzucona przez system. Nie jest to zależne od dobrej woli kasjera, lecz od technicznych ograniczeń nałożonych na kartę.

Jak „wypłacić” pieniądze w praktyce? Płać za codzienne zakupy

Najprostszym i w 100% legalnym sposobem na „wypłacenie” pieniędzy z karty Edenred jest używanie jej do pokrywania codziennych wydatków, które i tak byś poniósł/poniosła. Zamiast płacić za codzienne zakupy spożywcze swoją prywatną kartą debetową, używaj do tego karty Edenred. Dzięki temu pieniądze, które wydałbyś/wydałabyś ze swojego konta, pozostaną na nim jako „uwolniona gotówka”, którą możesz już dowolnie dysponować – wypłacić z bankomatu lub przelać. Jest to najskuteczniejsza metoda wykorzystania pełnej wartości środków na karcie.

Metoda „kup i zwróć” – czy to dobry pomysł?

Na forach internetowych często pojawia się pomysł, aby kupić coś za pomocą karty Edenred, a następnie zwrócić towar, licząc na zwrot gotówki. Jest to metoda ryzykowna i niezalecana. Po pierwsze, jest to działanie niezgodne z regulaminem usługi. Po drugie, większość dużych sklepów przy zwrocie towaru opłaconego kartą dokonuje zwrotu środków na tę samą kartę, z której dokonano płatności. W wielu przypadkach, zamiast gotówki, możesz otrzymać sklepową kartę podarunkową, co nie rozwiązuje problemu. Takie działania mogą być również monitorowane i w skrajnych przypadkach prowadzić do zablokowania karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *