Jaką chmurę prywatną wybrać dla firmy?

Przedsiębiorstwa przechodzące transformację cyfrową muszą zadbać o bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych. W tym celu potrzebują technologii, którą można łatwo zaimplementować i skalować wraz z rosnącymi potrzebami. Te wymogi spełnia chmura prywatna. Czym jest i jak można ją wdrożyć w firmie?

Jak wynika z raportu „Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość” PwC aż 88 proc.organizacji, które nie korzystały z technologii chmurowych w 2023 roku, planują przenieść część lub całość działalności do chmury do końca 2025 roku

Polskie firmy zamierzają osiągnąć wyższe wyniki biznesowe dzięki ulepszeniucyberbezpieczeństwa, zwiększeniu produktywności pracowników, obniżeniu kosztów i stworzeniu innowacyjnych produktów oraz usług. Technologie chmurowe mają sprzyjać również poprawie rentowności i udoskonalonej obsłudze klientów.

Jak działa chmura prywatna?

Chmura prywatna to usługa oferująca wirtualne zasoby informatyczne w wewnętrznej sieci, która należy wyłącznie do pracowników danej organizacji – także rozproszonej.

Własna chmura uwalnia przedsiębiorstwo od ograniczeń związanych z użytkowaniem chmury publicznej, którą współdzieli się w infrastrukturze dostawcy z innymi użytkownikami.

Dzięki chmurze wewnętrznej organizacja zyskuje:

▪ efektywniejsze wykorzystanie zasobów sieciowych,▪ oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej (pomimo wysokich kosztów początkowych i dodatkowych opłat za konserwację sprzętu serwerowego oraz wydatków związanych z licencjami),▪ wyższy poziom ochrony przed cyberprzestępcami,▪ możliwość elastycznego dostosowania zasad przechowywania i przetwarzania danych do przepisów obowiązujących w danej branży lub lokalizacji,▪ swobodną skalowalność, szczególnie w okresie wysokiego obciążenia i zużycia danych.

Czym się różnią chmury prywatne w modelu IaaS, PaaS i SaaS?

Chmury prywatne bazują na różnych modelach przetwarzania danych. Wybór sposobu świadczenia usługi zależy od m.in. zakresu obowiązków po stroniedostawcy i przedsiębiorstwa.

Jeżeli firma ma wewnętrzny dział IT, który zajmie się kompleksowym zarządzaniem środowiskiem chmurowym, może zdecydować się na platformę IaaS (Infrastructureas a Service). W tym modelu subskrypcyjnym dostawca utrzymuje i udostępnia organizacji sprzęt IT, a firma sprawuje pełną kontrolę nad infrastrukturą oraz oprogramowaniem. Przedsiębiorstwo ponosi koszt zużycia pamięci masowej lub mocy obliczeniowej w danym okresie rozliczeniowym.

Jakie są inne opcje? Dostawca usługi chmurowej w modelu PaaS (Platform as a Service) dostarcza kompleksowe środowisko deweloperskie, w którym klient projektuje i testuje oprogramowanie oraz wdraża aplikacje.

Organizacja, która wybiera chmurę prywatną w modelu SaaS (Software as a Service), polega na dostawcy odgrywającym rolę administratora, właściciela i konserwatora infrastruktury. Klient otrzymuje gotowy produkt (oprogramowanie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *