Dla wielu przedsiębiorców ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest naprawdę korzystną metodą rozliczenia podatków. Niestety może oznaczać pewne problemy, jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu domu czy mieszkania. Co warto wiedzieć o ryczałcie i kredycie hipotecznym w 2024 roku? Sprawdźmy!
Ryczałt ewidencjonowany a kredyt hipoteczny: skąd bierze się problem?
Sporo mówi się o tym, że prowadzenie własnej firmy może utrudniać uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Choć nie zawsze to prawda, bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki, a jednym z nich jest również metoda opodatkowania, którą wykorzystujesz.
Problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego przez przedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie wynika głównie z charakterystycznej dla tej formy opodatkowania metody obliczania podatku. W przeciwieństwie do skali podatkowej czy podatku liniowego, gdzie podatki są obliczane od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty), ryczałt opiera się wyłącznie na przychodach. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może odliczyć kosztów związanych z prowadzoną działalnością. To natomiast sprawia, że rzeczywisty dochód jest trudniejszy do ustalenia dla banku.
Zdolność kredytowa na ryczałcie: jak ją wyliczyć?
Podstawowym problemem, na jaki napotykają przedsiębiorcy wnioskujący o finansowanie, jest zbyt niska zdolność kredytowa. Co ważne: przy takich samych realnych zyskach wynik kalkulacji może być zdecydowanie niższy w porównaniu z osobami, które rozliczają się skalą podatkową lub liniówką. Wyniki potrafią również znacznie różnić się pomiędzy bankami, dlatego wyjątkowo ważną rolę odgrywa dobre przygotowanie. Przeczytaj więcej o zagadnieniu, jakim jest ryczałt a kredyt hipoteczny na Blogu Kredytowym.
Banki, starając się ocenić zdolność kredytową przedsiębiorców na ryczałcie, zwykle stosują uproszczone metody, kwalifikując określony procent przychodu jako dochód. Różne instytucje mogą zastosować różne przeliczniki, na przykład 50% czy 80% przychodów, w zależności od wewnętrznej praktyki i oceny ryzyka związanego z konkretnym rodzajem działalności gospodarczej. Kredyt na ryczałcie jest więc jak najbardziej możliwy, ale bardziej wymagający.
Na co zwrócić uwagę w 2024 roku?
Obecnie ryczałt cieszy się sporą popularnością, także ze względu na wprowadzone stosunkowo niedawno atrakcyjne stawki podatku dla określonych grup zawodowych, w tym między innymi ekspertów branży IT, medyków czy architektów.
Oczywiście z perspektywy banku znaczna część z nich to klienci idealni – zapotrzebowanie na ich usługi nie maleje i bardzo często osiągają wysokie przychody. Warto więc szukać banków, które premiują określone grupy klientów i są skłonne wyliczać ich zdolność kredytową w korzystny sposób.
Z drugiej strony niepewna sytuacja gospodarcza może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu dla określonych grup przedsiębiorców. Do tego grona można zaliczyć przede wszystkim przedstawicieli branż szczególnie podatnych na kryzys. W każdym przypadku najlepszy rezultat przyniesie konsultacja z doświadczonym ekspertem kredytowym. Pomoże Ci wybrać instytucję, która najlepiej wylicza zdolność w konkretnym przypadku.
Kredyt na takich samych zasadach
Choć wiele osób spłacających własną nieruchomość zastanawia się, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi, mamy dobrą informację: metoda opodatkowania Twojej działalności nie ma wpływu na warunki udzielenia kredytu. Nie zapłacisz więc więcej niż np. przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, skalą podatkową, a nawet pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.